Finał Konkursu OKNOPLAST FOR ART.

Prezentacja nagrodzonych prac i wręczenie nagród w krakowskim MOCAK-u

29 czerwca w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK podsumowano wyniki  konkursu OKNOPLAST FOR ART i wręczono nagrody zwycięzcom. Nagrodzone prace wybrano spośród dwustu propozycji nadesłanych z całej Europy. OKNOPLAST FOR ART został zrealizowany wspólnie przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK i OKNOPLAST, która jest mecenasem krakowskiej instytucji. Pokonkursową wystawę będzie można oglądać do 17 września tego roku.

Wręczenie nagród i prezentację prac na wernisażu w MOCAK-u poprzedziły obrady jury, które zapoznało się z zanonimizowanymi projektami i wyłoniło zwycięzców, przyznając dodatkowo siedem wyróżnień. Pierwszą nagrodę o wartości 8000 Euro przyznano Jakubowi Słomkowskiemu, druga nagroda o wartości 2000 Euro przypadła Andrzejowi Wełmińskiemu, trzecią nagrodę o wartości 2000 Euro zdobył Mateusz Sak. Wyróżniono także prace Marty Hołderny, Ady Jurczak-Łowkis, Michała Iwańskiego, Roberta Kuty, Jerzego Kosałki, Maevy Drack i Klaudii Milačić.

Jury konkursowe w składzie: Anda Rottenberg, Andrzej Bednarczyk, Maria Anna Potocka, Edyta Kurpiel-Placek i Andrzej Starmach podkreśliło wysoki i wyrównany poziom nagrodzonych prac.

 

Idea i zasięg konkursu

Zadaniem zaproszonych do konkursu artystów było wykonanie w dowolnej technice projektu pracy artystycznej, której podłożem (bazą) jest okno. Artyści mogli wyrazić siebie w dowolny sposób, realizując swoje projekty na oknach dostarczonych przez firmę OKNOPLAST. Na konkurs nadesłano 211 prac z całej Europy: z Polski, Austrii, Cypru, Francji, Niemiec, Włoch, Szwecji, Norwegii i Turcji. Poziom zgłoszonych projektów był bardzo wysoki. Zwycięskie prace były artystyczną interpretacją  problemów, z którymi mierzy się współczesny świat. Odnoszono się w nich m.in. do kwestii ludzkich dramatów i krzywdy, a także do mechanizmów powstawania społecznych i ludowych przesądów.

Konkurs OKNOPLAST FOR ART był naturalną kontynuacją działań wspierających środowisko artystyczne. W trudnych czasach pandemii COVID-19, która pogłębiła niestabilność pracy twórczej i niepewność finansową twórców, powstał pomysł na inicjatywę mającą na celu ich finansowe wspieranie, a także promowanie ich twórczości.

 

Magdalena Cedro-Czubaj – dyrektorka marketingu Grupy OKNOPLAST podsumowuje wyniki konkursu:

„Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to nieoczywiste, to OKNOPLAST z artystami wiele łączy – stawiamy na design, przecieramy szlaki i tworzymy unikalne produkty, którymi zachwycamy oraz zaskakujemy. Liczba i jakość nadesłanych projektów pokazuje wielkie zainteresowanie oraz potrzebę kontynuowania współpracy OKNOPLAST ze środowiskiem artystycznym. Cieszę się, że efektem naszych działań są wyjątkowe prace, które wzbudzają emocje i poruszają odbiorców”.

 

Maria Anna Potocka – dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK i jurorka OKNOPLAST FOR ART podsumowuje wyniki konkursu:

„Na konkurs zorganizowany przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oraz Grupę OKNOPLAST wpłynęło ponad 200 zgłoszeń artystów z Polski i całej Europy. Otwartość tematu, jakim było okno, dała twórcom możliwość zróżnicowanej interpretacji, ale także okazała się dla nich wyzwaniem. Liczba podjętych tematów była intrygująca. Pokonkursowa wystawa, OKNOPLAST FOR ART, która potrwa w MOCAK-u do 17 września, prezentuje zwycięskie prace i pokazuje, jak wysoki był poziom projektów. Współpraca naszego Muzeum z Grupą OKNOPLAST, którą mamy zamiar kontynuować w najbliższych latach, wskazuje na ogromny potencjał w partnerstwie między sztuką a biznesem”.

Wspieranie  inicjatyw kulturalnych przez OKNOPLAST

W całej prawie 30-letniej swojej historii OKNOPLAST wielokrotnie podejmował działania z zakresu promowania sztuki, realizując misję społecznej odpowiedzialności Grupy. W ciągu prawie trzech dekad swego istnienia firma wielokrotnie angażowała się we wspieranie inicjatyw kulturalnych, czego przykładem są m.in. kilkuletni mecenat wystawy sztuki z cyklu „Jasiński&Friends”, patronat nad Konkursem dla Młodych Architektów, partnerstwo konkursu Young Design dla młodych projektantów, a także partnerstwo konkursu European BEST Engineering Competition, międzynarodowego wydarzenia, mającego na celu wyłonienie młodych talentów inżynierskich. W październiku ub.r. firma objęła mecenatem Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

…….

SYLWETKI ARTYSTÓW:

 

Jakub Słomkowski (1 nagroda) – malarz, rysownik, muzyk, twórca instalacji. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z malarstwa w pracowni Krzysztofa Wachowiaka w 2007 roku). W latach 2004-2005 studiował w departamencie sztuk pięknych na Uniwersytecie Complutense w Madrycie.

Ważniejsze wystawy zbiorowe: Letni Nieletni, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki 2010r. Samsung Art. Master – wystawa pokonkursowa CSW w Warszawie 2009r. Przypływ – młoda polska sztuka współczesna Wrocław ESK 2016, Triennale Rysunku, Wrocław edycja 2019 oraz 2022, W te dni zgiełkliwe płomienne i oszałamiające przenoszę się myślą, Fundacja S. Gierowskiego 2021r.

Ważniejsze wystawy indywidualne: Święty Animal, Galeria El 2015r. Świt Ludzkości BWA Olsztyn 2016r. The Destroyers of Worlds kunsthallekleinbasel 2019r. Królowa i jej Bracia, Piękna Gallery 2021r, Olbrzym Galeria Hos 2022r.

Andrzej Wełmiński ( 2 nagroda) – artysta wizualny, reżyser teatralny i aktor; jego twórczość obejmuje rysunek, malarstwo, fotografię, obiekty, instalacje. Aktor i reżyser. W swojej działalności łączy sztukę wizualną i teatr. W latach 1972 – 1992 aktor i członek Teatru Cricot 2. Twórca wyrazistych postaci w spektaklach Tadeusza Kantora.

Andrzej Wełmiński urodził się w Krakowie w 1952 r. Studiował na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. Związany z Galerią Foksal (debiut w 1970 r. Jako Artysta Anonimowy) i Galerią Krzysztofory. Zrealizował szereg wystaw indywidualnych oraz brał  udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą.

Mateusz Sak (3 nagroda) – student III roku studiów licencjackich na kierunku Architektura Wnętrz na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Oprócz aktywnego działania w wielu interdyscyplinarnych projektach odbywających się na uczelni, od 14 lat zajmuje się również tańcem. Kombinacja licznych osiągnięć na ogólnopolskich turniejach tanecznych, z pracami z zakresu projektowania wnętrz, architektury, czy rysunku, składają się na bogato rozbudowane portfolio obejmujące wiele dziedzin artystycznych.

Wyróżnieni: Marta Hołderna, Ady Jurczak-Łowkis , Michał Iwański, Robert Kuta, Jerzy Kosałka,  Maeva Drack, Klaudia Milačić

SYLWETKI JURORÓW:

 Anda Rottenberg, przewodnicząca komisji, polska historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka sztuki i publicystka,

prof. dr hab.  Andrzej Bednarczyk, rektor ASP w Krakowie, artysta łączący wiele dziedzin sztuki,

Maria Anna Potocka, krytyk sztuki i dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK,

Edyta Kurpiel-Placek, kolekcjonerka sztuki, przedstawicielka firmy OKNOPLAST – sponsora nagród,

Andrzej Starmach, marszand, historyk sztuki i kolekcjoner,

 

Wyróżnione prace:

Marta Hołderna – artystka wizualna, rzeźbiarka, graficzka. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ukończyła kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, dyplom na temat szowinizmu gatunkowego w sztuce w pracowni grafiki warsztatowej dr hab. Macieja Guźniczaka, prof. UAM. Tatuatorka prowadząca studio Tetris Tattoo w Ostrowie Wielkopolskim.

Michał Iwański – w 2014 roku ukończył Liceum Plastyczne w Bielsku-Białej w 2014 roku. Następnie rozpoczął naukę na w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W roku 2020 ukończył studia na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Bogusława Bachorczyka oraz obronił swój dyplom magisterski. Jego praca dyplomowa została pokazana na wystawie, któreJ wernisaż odbył się w Galerii Olympia w Krakowie. Artysta zajmuje się głównie malarstwem, sztuką site specific, ready made oraz wideo. W swojej twórczości zadaje fundamentalne pytania o sens egzystencji i porusza problemy znane mu z doświadczenia, takie jak częsta zmiana miejsca zamieszkania, czy miłość nieheteronormatywna.

…..

Grupa OKNOPLAST to międzynarodowa firma, należąca do ścisłej czołówki producentów okien i drzwi z PVC w Europie. Prowadzi działalność w 19 krajach: Austrii, Czechach, Finlandii, Francji (trzecia pozycja na rynku), Niemczech (pierwsza piątka na rynku), Norwegii, Nowej Zelandii, Polsce, Portugalii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech, Węgrzech, Hiszpanii, Belgii, Irlandii Południowej i USA W czerwcu 2013 roku ogłoszono utworzenie Grupy OKNOPLAST, w skład której wchodzą cztery marki: OKNOPLAST, WnD, Aluhaus i Hermet10 (Ampuero), zapewniając jeszcze większe zróżnicowanie oferty produktowej i jej precyzyjne dopasowanie do potrzeb klientów.

Grupa OKNOPLAST działa w różnych segmentach. W portfolio Grupy znajdują się okna, drzwi tarasowe i drzwi zewnętrzne  z PVC i aluminium, rolety oraz szeroka gama dodatków i akcesoriów. Spółka uruchomiła również produkcję własnych pakietów szybowych. Jako jedna z nielicznych, Grupa OKNOPLAST oferuje autorskie rozwiązania, dostępne wyłącznie pod własną marką. Produkty grupy charakteryzują się zaawansowanymi rozwiązaniami w dziedzinie energooszczędności oraz najwyższą precyzją i niepowtarzalną estetyką wykonania. Produkowane przez Grupę OKNOPLAST okna i drzwi spełniają najwyższe standardy jakości i ekologii.

Grupa OKNOPLAST jest posiadaczem licznych prestiżowych wyróżnień i nagród m.in. Diament Forbes (2023), Złoty Champion Budowlana Marka Roku (2017, 2021), Orzeł Polskiej Stolarki 2017, Najlepszy eksporter w konkursie Orły Eksportu Województwa Małopolskiego (2016), National Champion w konkursie European Awards (2014/2015), „Polska Firma– Międzynarodowy Czempion” (2013).

Ogłoszenie zwycięzców międzynarodowego konkursu
OKNOPLAST FOR ART

Jury w składzie Anda Rottenberg, prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk, Maria Anna Potocka, Edyta Kurpiel-Placek i Andrzej Starmach ogłosiło zwycięzców pierwszej edycji międzynarodowego konkursu dla artystów OKNOPLAST FOR ART, organizowanego wspólnie z Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Poza nagrodą główną w wysokości 8 000 euro podium zamykają dwie nagrody po 2 000 euro. W ramach wyróżnienia zostaną wykonane dodatkowo dwa projekty. Zwycięskie prace zostaną zaprezentowane na wystawie w MOCAK-u już 29 czerwca 2023 roku.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród artystów nie tylko z Polski, ale również Skandynawii, Niemiec, Austrii i Francji. Zwycięska trójka została wybrana spośród ponad 200 nadesłanych projektów. Po trwających dwa dni obradach, podczas których jury konkursu zapoznawało się z zanonimizowanymi projektami prac, wyłoniono zwycięzców oraz przyznano dodatkowe wyróżnienia:

– nagroda główna:

Jakub Słomkowski – malarz, rysownik, muzyk, twórca instalacji. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z malarstwa w pracowni Krzysztofa Wachowiaka w 2007 roku). W latach 2004-2005 studiował w departamencie sztuk pięknych na Uniwersytecie Complutense w Madrycie.

Ważniejsze wystawy zbiorowe: Letni Nieletni, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki 2010r. Samsung Art. Master – wystawa pokonkursowa CSW w Warszawie 2009r. Przypływ – młoda polska sztuka współczesna Wrocław ESK 2016, Triennale Rysunku, Wrocław edycja 2019 oraz 2022, W te dni zgiełkliwe płomienne i oszałamiające przenoszę się myślą, Fundacja S. Gierowskiego 2021r.

Ważniejsze wystawy indywidualne: Święty Animal, Galeria El 2015r. Świt Ludzkości BWA Olsztyn 2016r. The Destroyers of Worlds kunsthallekleinbasel 2019r. Królowa i jej Bracia, Piękna Gallery 2021r, Olbrzym Galeria Hos 2022r.

Od 2010 roku komponuje muzykę do spektakli Izy Szostak. Jest twórcą zespołu muzycznego Andy Why oraz duetów Kubatwiceimprovise i Sicarios Unidos. Od 2019 roku Jakub Słomkowski tworzy indywidualny projekt muzyczny I AM SORRY DAVE. W 2022 wraz z Rafałem Smolińskim stworzył muzykę do animacji Airborne Andrzeja Jobczyka, która otrzymała nagrodę dla najlepszej krótkometrażowej animacji podczas prestiżowego i kwalifikującego do Oscarów Short Shorts Film Festival & Asia 2022. Członek Stowarzyszenia NZTB, Rady Programowej galerii ArtWalk, nieformalnych grup artystycznych Time New.

Jakub Słomkowski – Fot. Remy Urant, Piękna Gallery

– drugie miejsce:

Andrzej Wełmiński – artysta wizualny, reżyser teatralny i aktor; jego twórczość obejmuje rysunek, malarstwo, fotografię, obiekty, instalacje. Aktor i reżyser. W swojej działalności łączy sztukę wizualną i teatr. W latach 1972 – 1992 aktor i członek Teatru Cricot 2. Twórca wyrazistych postaci w spektaklach Tadeusza Kantora.

Andrzej Wełmiński urodził się w Krakowie w 1952 r. Studiował na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. Związany z Galerią Foksal (debiut w 1970 r. Jako Artysta Anonimowy) i Galerią Krzysztofory. Zrealizował szereg wystaw indywidualnych oraz brał  udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą.

Artysta wraz z żoną Teresą  tworzą i wystawiają własne niezależne spektakle teatralne,  prezentowane między innymi na międzynarodowych festiwalach w Awinionie, Sao Paulo, Rzymie, Valladolid, Cagliari, Londynie, Edynburgu, Bratysławie, Moskwie, Sybinie, Kiszyniowie, Teheranie, Mediolanie.

Równolegle z działalnością artystyczną Teresa i Andrzej Wełmińscy prowadzą wykłady i warsztaty dotyczące historii, teorii oraz praktyk scenicznych. Warsztaty prowadzone były między innymi w Stuttgarcie, Romainmotier, w Rote Fabryk w Zurychu, Scuola Teatro Dimitri Verscio, Loughborough University UK, University of Washington USA, Yale University, Rose Bruford College w Londynie, University of Tehran w Iranie, New Mexico University.

Andrzej Wełmiński – Fot. Jacek Maria Stokłosa

– trzecie miejsce:

Mateusz Sak – student III roku studiów licencjackich na kierunku Architektura Wnętrz na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Oprócz aktywnego działania w wielu interdyscyplinarnych projektach odbywających się na uczelni, od 14 lat zajmuje się również tańcem. Kombinacja licznych osiągnięć na ogólnopolskich turniejach tanecznych, z pracami z zakresu projektowania wnętrz, architektury, czy rysunku, składają się na bogato rozbudowane portfolio obejmujące wiele dziedzin artystycznych.

Mateusz Sak – Fot. Hubert Górka

Dodatkowe prace i wyróżnienia

Będąc pod wrażeniem wysokiej jakości przesłanych projektów organizatorzy konkursu podjęli decyzję o zleceniu wykonania dwóch dodatkowych projektów, których koszty wykonania pokryje OKNOPLAST. Prace zostaną zaprezentowane na wernisażu 29 czerwca. Przyznano również wyróżnienia:

1 wyróżnienie z wykonaniem pracy – Marta Hołderna

2 wyróżnienie bez nagrody finansowej – Ada Jurczak-Łowkis

3 wyróżnienie z wykonaniem pracy – Michał Iwański

4 wyróżnienie bez nagrody finansowej – Robert Kuta

5 wyróżnienie bez nagrody finansowej – Jerzy Kosałka

6 wyróżnienie bez nagrody finansowej – Drack Maeva

7 wyróżnienie bez nagrody finansowej – Klaudia Milačić

Po wernisażu w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, na którym nastąpi wręczenie nagród zwycięzcom, zwycięskie prace będą udostępnione szerszej publiczności podczas wystawy trwającej do 17 września br.

Wszystkie nadesłane w konkursie prace oceniało jury w składzie:

  • Anda Rottenberg, przewodnicząca komisji, polska historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka sztuki i publicystka,
  • prof. dr hab.  Andrzej Bednarczyk, rektor ASP w Krakowie, artysta łączący wiele dziedzin sztuki,
  • Maria Anna Potocka, krytyk sztuki i dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK,
  • Edyta Kurpiel-Placek, kolekcjonerka sztuki, przedstawicielka firmy OKNOPLAST – sponsora nagród,
  • Andrzej Starmach, marszand, historyk sztuki i kolekcjoner,

„To niesamowite, że tak wielu wspaniałych artystów zgłosiło się do konkursu. Ponad 200 projektów z różnych krajów to dowód na to, że stolarka okienna może stać się prawdziwym oknem na sztukę. Zarówno OKNOPLAST jak i artyści stawiają na kreatywność, najlepsze wzornictwo oraz unikatowy styl. Dlatego naturalne jest dla nas wspieranie sztuki oraz tych, którzy swoją twórczością wzbudzają emocje i poruszają odbiorców. Cieszę się, że to wsparcie weszło w realny wymiar i przyczynia się do promowania artystów, ich prac oraz wyjątkowego spojrzenia na rzeczywistość” – mówi Magdalena Cedro-Czubaj, szefowa marketingu OKNOPLAST.

04.28.2023

Winners of the International Competition OKNOPLAST FOR ART Announced

Following two days of intense deliberation, a jury comprised of Anda Rottenberg, Prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk, Maria Anna Potocka, and Andrzej Starmach have selected the winners of the inaugural edition of the OKNOPLAST FOR ART international competition, held in collaboration with the Museum of Contemporary Art in Krakow, MOCAK. Over 200 submissions were received from artists not only from Poland, but also from Scandinavia, Germany, Austria, and France. We are delighted to announce that three winners were chosen, and all participants were notified of the results via email. In addition to the grand prize of 8,000 euros, two distinctions of 2,000 euros each were also awarded. The winning works will be exhibited at MOCAK starting on June 26, 2023, and the exhibition will run until September 17th.

The competition task that the artists had to face was to create an artistic work in any technique, the basis of which is a window.

The submitted works were evaluated by a distinguished jury consisting of:

  • Anda Rottenberg, an art historian, critic, and curator, organizer of Polish artistic life. She has been the director of Zachęta Gallery for many years. Co-founder of the independent Egit Foundation, the Institute for Art Promotion Foundation, and the Batory Foundation’s Center for Contemporary Art. A publicist with numerous critical texts on art published in several languages. Curator of numerous exhibitions promoting Polish art in the country and abroad. Author of novels, essays, and diaries. Host of the radio program Andymateria on Tok FM and the culture section in “Vogue” magazine.
  • Prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk, a Polish painter, graphic artist, draftsman, sculptor, professor of fine arts, academic teacher at the Jan Matejko Academy of Fine Arts in Krakow, and rector of this university. Author of over fifty solo exhibitions and participant in over two hundred group exhibitions in twenty-nine countries. Long-time board member, program council member, curator, and jury member of the International Print Triennial in Krakow. His work has been honored, among others, with the Award of the Minister of Culture and Art of Poland (1987), the Award of the Małopolskie Voivodeship for outstanding actions for the development and promotion of culture ARS QUAERENDI (2017), and the Silver Medal “Merit to Culture – Gloria Artis” (2019).
  • Maria Anna Potocka, art critic and philosopher. Director of the Museum of Contemporary Art in Krakow MOCAK. Founder of four author’s galleries (1972–2010), creator of an international art collection (1973–2010, donated to MOCAK), and curator of numerous exhibitions. Member of IKG, AICA, ICOM, SPP, editor of the artistic and philosophical magazine “Tumult” (1990–1994). Author of many books on art.
  • Andrzej Starmach, an art dealer, art historian, and collector, who, since 1989, has been running the Starmach Gallery in Krakow together with his wife Teresa.

28.04.2023

Zwycięzcy międzynarodowego konkursu OKNOPLAST FOR ART wyłonieni

Jury w składzie: przewodnicząca komisji Anda Rottenberg, prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk, Maria Anna Potocka i Andrzej Starmach, w wyniku dwudniowych obrad wyłoniło zwycięzców pierwszej edycji międzynarodowego konkursu dla artystów OKNOPLAST FOR ART, organizowanego wspólnie z Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

O wynikach konkursu wszyscy uczestnicy zostali poinformowani mailowo. Troje zwycięzców zostało wybranych spośród ponad 200 zgłoszeń nadesłanych nie tylko z Polski, ale również Skandynawii, Niemiec, Austrii i Francji. Poza nagrodą główną w wysokości 8 000 euro przyznano dwie nagrody wyróżnienia po 2 000 euro. Zwycięskie prace zostaną zaprezentowane na wystawie w MOCAK-u już 26 czerwca 2023 roku. Ekspozycja potrwa do 17 września.

Zadanie konkursowe, z którym musieli zmierzyć się artyści polegało na wykonaniu w dowolnej technice projektu pracy artystycznej, której podłożem (bazą) jest okno.

Prace nadesłane w konkursie oceniało znamienite jury w składzie:

Anda Rottenberg, historyczka, krytyczka i kuratorka sztuki, organizatorka polskiego życia artystycznego. Przez wiele lat kierowała Galerią Zachęta. Współzałożycielka niezależnej Fundacji Egit, Fundacji Instytut Promocji Sztuki i Ośrodka Sztuki Współczesnej Fundacji Batorego. Publicystka mająca w swoim dorobku wiele tekstów krytycznych o sztuce, publikowanych w kilkunastu językach. Kuratorka licznych wystaw promujących polską sztukę w kraju i za granicą. Autorka powieści, esejów i dzienników. Prowadząca w radiu Tok FM cykliczną audycję Andymateria oraz dział kultury w miesięczniku „Vogue”.

prof. dr hab.  Andrzej Bednarczyk, polski malarz, grafik, rysownik, rzeźbiarz, profesor sztuk plastycznych, nauczyciel akademicki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i rektor tej uczelni. Autor ponad pięćdziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad dwustu wystaw zbiorowych w dwudziestu dziewięciu krajach. Wieloletni członek zarządu, członek rady programowej, kurator oraz kilkukrotny członek jury Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Jego twórczość była honorowana m. in.: Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki RP (1987), Nagrodą Województwa Małopolskiego za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury ARS QUAERENDI (2017) oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2019).

Maria Anna Potocka, krytyk i filozof sztuki. Dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Założycielka czterech galerii autorskich (1972–2010), twórczyni międzynarodowej kolekcji sztuki (1973–2010, przekazanej do MOCAK-u), kurator wielu wystaw. Członkini IKG, AICA, ICOM, SPP, redaktor magazynu artystyczno-filozoficznego „Tumult” (1990–1994). Autorka wielu książek o sztuce.

Andrzej Starmach, marszand, historyk sztuki i kolekcjoner, który od 1989 roku prowadzi wraz z żoną Teresą Galerię Starmach w Krakowie.